TH840G7MX17P
In stock
HP Elitebook 840 G7
- Premium quality makes the difference
- Locally renewed quality devices
- Tested for battle, built for life
- 3-year Warranty
- Renewed quality when at its best
| SKU | TH840G7MX17P |
|---|---|
| EAN | 5707271598148 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SmartCard slot | No |
| Expansion slots | |
| SmartCard slot | No |
| Performance | |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | Nordic |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Refurbished | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Smart card reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323.6 mm |
| Depth | 214.7 mm |
| Height | 19.1 mm |