We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Pro mt440 G3 Intel® Celeron® 7305 35.6 cm (14") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) HP ThinPro OS Silver
SKU
11D31EA#ABU
£560.94
£467.45
In stock
Pro mt440 G3 Mobile Thin Client, ThinPro, Intel Celeron, 8GB RAM, 256GB SSD
- Intel Celeron 7305 (1.1 GHz base frequency, 8 MB L3 cache, 5 cores, 5 threads)
- HP ThinPro
- 35.6 cm (14") diagonal FHD display
- Intel UHD Graphics
- 8 GB DDR4-3200 MT/s (2 x 4 GB), 256 GB PCIe NVMeTM SSD
| Display | 14" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron |
| Storage | 256GB SSD |
| Weight | 1480g |
| SKU | 11D31EA#ABU |
| EAN | 0197029300263 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Business-class cloud productivity
Power through your day with the latest Intel® Celeron® processor[2] and a mix of modern and legacy ports.
Protect your data and device
Rest easy with a mobile thin client that helps keep your cloud computing experience safe with a self-healing BIOS.
Built to be seen, built to last
Get an eye-catching device that features a durable chassis built with aluminum materials that can withstand daily wear and tear.
Help protect our shared future
The ENERGY STAR® certified HP Pro mt440 contains ocean-bound plastics in the speaker enclosure and display bezel.[4]
Secure, stylish, and affordable cloud productivity.
Drive productivity and performance on-the-go with the 12th Gen Intel Celeron processor[2], long battery life with HP Fast Charge[8], WLAN[3], and essential ports in the HP Pro mt440 Mobile Thin Client. Confidently move through your day with a device built with aluminum materials for durability.
Drive productivity and performance on-the-go with the 12th Gen Intel Celeron processor[2], long battery life with HP Fast Charge[8], WLAN[3], and essential ports in the HP Pro mt440 Mobile Thin Client. Confidently move through your day with a device built with aluminum materials for durability.
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Cloud computing |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Narrow Border |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | 7305 |
| Processor cores | 5 |
| Processor threads | 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | HP ThinPro OS |
| Technical details | |
| Market positioning | Cloud computing |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029300263 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Security tools | USB enable/disable (via BIOS); Power-on password (via BIOS); Setup password (via BIOS); Support for chassis padlocks and cable lock devices; HP Secure Erase; BIOS Update via Network; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Tamper Lock; HP DriveLock and Automatic DriveLock |
| HP Management tools | HP ThinUpdate; HP Cloud Endpoint Manager; HP Write Filter; Windows Defender; HP BIOS Configuration Utility; HP Device Manager |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029300263 |
| HP special features | |
| HP Security tools | USB enable/disable (via BIOS); Power-on password (via BIOS); Setup password (via BIOS); Support for chassis padlocks and cable lock devices; HP Secure Erase; BIOS Update via Network; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Tamper Lock; HP DriveLock and Automatic DriveLock |
| HP Management tools | HP ThinUpdate; HP Cloud Endpoint Manager; HP Write Filter; Windows Defender; HP BIOS Configuration Utility; HP Device Manager |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 12 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 113 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.6 |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Support service included | HP 3 year Return to Depot Notebook Hardware Support. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-9399EEE and https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
You may also be interested in
| Product |
£560.94
£467.45
|
Bestseller
HP EliteBook 830 G9 Intel® Core™ i5 i5...
£565.93
£471.61
|
£807.23
£672.69
|
Recommended
HP 250 G9 Intel® Core™ i5 i5-1235U Lap...
£460.21
£383.51
|
Popular
HP Pro mt440 G3 Intel® Celeron® 7305 3...
£629.35
£524.46
|
New
HP ProBook 440 G10 Intel® Core™ i5 i5-...
£670.40
£558.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
11D31EA#ABU
|
6T159EA#ABU
|
6T198EA#ABU
|
6Q8C4ES#ABU
|
11D29EA#ABU
|
725J7EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Processor family |
Intel Celeron
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Celeron
|
Intel Core i5
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
| Product type |
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
N/A
|
Notebook
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Operating system installed |
HP ThinPro OS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 10 IoT Enterprise
|
Windows 11 Pro
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|