We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology KCP432SS8/16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/s
SKU
KCP432SS8/16
£194.00
£161.67
In stock
16 GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, X8, 1.2V, Unbuffered, SODIMM, 260-pin
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| SKU | KCP432SS8/16 |
| EAN | 0740617310962 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology KCP432SS8/16 memor...
£194.00
£161.67
|
Hot Product
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£178.38
£148.65
|
Popular
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16...
£182.28
£151.90
|
Recommended
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£166.66
£138.88
|
New
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£200.51
£167.09
|
£204.42
£170.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP432SS8/16
|
A7945660
|
1R8CR
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
820570-001
|
799087-361
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
HP
|
HP
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|