We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECC
SKU
1XD85AT
£254.39
£211.99
In stock
16GB (1x16GB) DDR4-2666 ECC Reg RAM
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| ECC | Yes |
| Component for | PC/server |
| SKU | 1XD85AT |
| EAN | 0192018154957 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Boost the capabilities of your HP Workstation and improve system performance and application responsiveness with low-power, high-speed DDR4 memory from HP.
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | Z4 G4 |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Z4 G4 |
| Product colour | Green |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Depth | 1.4 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Weight | 16 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16...
£254.39
£211.99
|
Recommended
HP 799087-361 memory module 8 GB DDR4
£204.42
£170.35
|
£204.42
£170.35
|
Hot Product
DELL HNDJ7 memory module 16 GB 1 x 16...
£210.92
£175.77
|
Popular
DELL CPC7G memory module 32 GB 1 x 32...
£371.90
£309.92
|
Bestseller
HPE 819412-001 memory module 32 GB 1 x...
£292.03
£243.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1XD85AT
|
799087-361
|
799087-662
|
HNDJ7
|
CPC7G
|
819412-001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Dell
|
Dell
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
N/A
|
N/A
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|