We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZTurbo 512GB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SSDKit
SKU
201G0AA
£190.20
£158.50
In stock
ZTurbo 512GB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SSDKit
Categories: Internal Solid State Drives, HP
| SKU | 201G0AA |
|---|---|
| EAN | 0195122638788 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| SSD form factor | PCI Express |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Design | |
| SSD form factor | PCI Express |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 22 mm |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 255 g |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Country of origin | South Korea, Singapore |
| SSD form factor | PCI Express |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Box contents | HP ZTurbo Drive 512GB PCIe-4x4 SSD, heatsink, Warranty Card, Product Notices, Install Guide |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Country of origin | South Korea, Singapore |
| Logistics data | |
| Country of origin | South Korea, Singapore |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| UNSPSC-code | 43201830 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP ZTurbo 512GB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SS...
£190.20
£158.50
|
£238.27
£198.56
|
Bestseller
Western Digital Blue PC 500 GB 2.5&quo...
£176.35
£146.96
|
Hot Product
Western Digital Blue 3D 500 GB 2.5&quo...
£176.94
£147.45
|
Recommended
Transcend PCIe SSD 110S 512G
£255.84
£213.20
|
Popular
DELL 400-ASDQ internal solid state dri...
£194.00
£161.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
201G0AA
|
4XB0K48502
|
WDS500G1B0A
|
WDS500G2B0A
|
TS512GMTE110S
|
400-ASDQ
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Transcend
|
Dell
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
PC
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
200GB to 250GB
|
| SSD form factor |
PCI Express
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory type |
TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3D NAND
|
N/A
|