We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 400-ASDQ internal solid state drive 240 GB M.2 Serial ATA III
SKU
400-ASDQ
£264.58
£220.48
In stock
240GB, M.2, Serial ATA III
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Component for | Server/workstation |
| SKU | 400-ASDQ |
| EAN | 5397184035689 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 240GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 240GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 240 GB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 240 GB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL 400-ASDQ internal solid state dri...
£264.58
£220.48
|
Bestseller
Transcend TS32GPSD330 internal solid s...
£378.14
£315.12
|
New
Lenovo 4XB0K48502 internal solid state...
£238.27
£198.56
|
Hot Product
DELL 5JH5X internal hard drive 4 TB 72...
£247.38
£206.15
|
£246.08
£205.07
|
Popular
DELL 400-ATKN internal hard drive 4 TB...
£252.10
£210.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
400-ASDQ
|
TS32GPSD330
|
4XB0K48502
|
5JH5X
|
X4FKY
|
400-ATKN
|
| Manufacturer |
Dell
|
Transcend
|
Lenovo
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
up to 50GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Memory type |
N/A
|
MLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|