We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Desktop Mini DVD ODD Module
SKU
K9Q83AA
£80.04
£66.70
In stock
Desktop Mini DVD ODD Module
- Slide and hook the Module to the PC with the included screws, connect with the included USB 2.0 cable, and use the integrated VESA mount to place the Module wherever you need it.
- Lock the Module to your HP Desktop Mini or a desk or table with the optional HP Ultra-Slim Cable Lock.
- Rest easy with a one-year limited warranty.
Category: HP
| CD write speed | 24 x |
|---|---|
| CD read speed | 24 x |
| Internal | No |
| SKU | K9Q83AA |
| EAN | 0888793972816 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Easy assembly
Slide and hook the Module to the PC with the included screws, connect with the included USB 2.0 cable, and use the integrated VESA mount to place the Module wherever you need it.
Make it secure
Lock the Module to your HP Desktop Mini or a desk or table with the optional HP Ultra-Slim Cable Lock.
World-class support
Rest easy with a one-year limited warranty.
Desktop Mini DVD Super Multi-Writer ODD
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Purpose | Desktop |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 3.0 |
| Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 8x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| CD write speed | 24x |
| Reading speed | |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| CD read speed | 24x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 3.0 |
| Internal | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.8 mm |
| Weight | 712 g |
| Height | 174.6 mm |
| Depth | 177 mm |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP Desktop Mini DVD ODD Module
£80.04
£66.70
|
Bestseller
HP USB External DVDRW Drive
£69.60
£58.00
|
Hot Product
HP USB External DVDRW Drive
£73.08
£60.90
|
Popular
HP Jetdirect 3000w NFC/Wireless Access...
£74.82
£62.35
|
£86.40
£72.00
|
New
HP Jetdirect 3100w BLE/NFC/Wireless Ac...
£59.56
£49.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K9Q83AA
|
F6V97AA#ABB
|
F6V97AA
|
J8030A
|
907580-001
|
3JN69A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PC/notebook
|
N/A
|
| SSD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
500GB to 800GB
|
N/A
|
| Network connection type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wireless LAN
|
N/A
|
Wireless LAN
|
| Internal |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| CD write speed |
24x to 32x
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD form factor |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
M.2
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
N/A
|
PCI Express
|
N/A
|
| CD read speed |
24x to 32x
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|