We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-T5100N - Wireless Printer (No Stand)
SKU
C11CF12302A1
£1,377.55
£1,147.96
In stock
SureColor SC-T5100N - Wireless Printer (No Stand)
- Flexibility: Available as a desktop version (no stand)
- Clean design: Thoughtfully designed to fit seamlessly into most environments
- Ease of use: Even when away from the desktop
- Peace of Mind: Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints
Category: Large Format Printers
| Ethernet LAN | Yes |
|---|---|
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Colour | Yes |
| SKU | C11CF12302A1 |
| EAN | 8715946662497 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | SureColor |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Large format printer - technical
With the SC-T5100N it’s all about the detail, throughput speed and size of the output (up to 36”). Designed for those who need a professional-level, technical printer which boasts a low total cost of ownership. Whether you’re an architect, student, engineer, or work in an advertising agency, the need to print accurately, precisely, reliably and in great detail is essential. Desktop version.
Clean design
White, compact and fits most environments.
These inks don’t run
It uses UltraChrome XD2 pigment inks which means your prints are smudge and water resistant (whereas standard dye inks may run). Also, the SC-T5100N delivers deep blacks and crisp, dense lines — ideal for technical graphics.
Supports wireless printing
Enables users to print directly from smartphones or tablet devices.
Seamless paper changes
Change seamlessly between LFP roll and sheetfeed as this printer supports A4 up to A0 cutsheets as well as rolls.
Peace of mind
Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints.
Accuracy and precision
Print technical, architectural and engineering drawings in great detail, with ease.
With the SC-T5100N it’s all about the detail, throughput speed and size of the output (up to 36”). Designed for those who need a professional-level, technical printer which boasts a low total cost of ownership. Whether you’re an architect, student, engineer, or work in an advertising agency, the need to print accurately, precisely, reliably and in great detail is essential. Desktop version.
Clean design
White, compact and fits most environments.
These inks don’t run
It uses UltraChrome XD2 pigment inks which means your prints are smudge and water resistant (whereas standard dye inks may run). Also, the SC-T5100N delivers deep blacks and crisp, dense lines — ideal for technical graphics.
Supports wireless printing
Enables users to print directly from smartphones or tablet devices.
Seamless paper changes
Change seamlessly between LFP roll and sheetfeed as this printer supports A4 up to A0 cutsheets as well as rolls.
Peace of mind
Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints.
Accuracy and precision
Print technical, architectural and engineering drawings in great detail, with ease.
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL |
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL |
| Print quality | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Paper handling | |
| Roll paper | Yes |
| Media thickness | 0.05 - 0.27 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B1, B2, B3, B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Media formats | |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B1, B2, B3, B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Performance | |
| Display | LCD |
| Sound power level (standby) | 32 dB |
| Sound pressure level (printing) | 49 dB |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| RAM capacity | 1 GB |
| Country of origin | Indonesia |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Design | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Sound emission | |
|---|---|
| Sound power level (standby) | 32 dB |
| Sound pressure level (printing) | 49 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 28 W |
| Power consumption (standby) | 8 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1268 mm |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 1530 mm |
| Depth | 505 mm |
| Package height | 655 mm |
| Height | 230 mm |
| Package weight | 45.5 kg |
| Weight | 33 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 1530 mm |
| Package height | 655 mm |
| Package weight | 45.5 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Manual | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Indonesia |
| Other features | |
| Touchscreen | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
£1,377.55
£1,147.96
|
Hot Product
Epson SureColor SC-T5100 - Wireless Pr...
£1,483.93
£1,236.61
|
Bestseller
Epson SureColor T3100 - Wireless Print...
£1,122.25
£935.21
|
Popular
Epson SureColor SC-T5405 - wireless pr...
£2,054.21
£1,711.84
|
Recommended
Epson SureColor SC-T3100M-MFP (Optiona...
£1,328.16
£1,106.80
|
New
Epson SureColor P5300
£1,836.74
£1,530.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CF12302A1
|
C11CF12301A1
|
C11CF11302A1
|
C11CJ56301A1
|
C11CJ36301A1
|
C11CL14301A1
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| USB port |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Copying |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
| Scanning |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
Colour scanning
|
N
|
| Maximum resolution |
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
N/A
|
| Colour |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Number of print cartridges |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2 to 4
|
1 to 2
|
N/A
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
| Maximum print size |
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A0 (841 x 1189 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A2 (420 x 594 mm)
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|