We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-T5405 - wireless printer (with stand)
SKU
C11CJ56301A1
£2,054.21
£1,711.84
In stock
SureColor SC-T5405 - wireless printer (with stand)
- Production flexibility: 110ml/350ml/700ml ink cartridges
- POP Draft Mode: Print A0 posters in as little as 36 seconds
- Unobtrusive design: Floor-standing to fit seamlessly into most environments
- Ease of use - wireless printing: From your desktop or mobile device
- Peace of mind: Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints
Category: Large Format Printers
| Ethernet LAN | Yes |
|---|---|
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Colour | Yes |
| SKU | C11CJ56301A1 |
| EAN | 8715946687056 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | SureColor |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Flexible large format technical printer
If you’re an engineer or architect, or work with topography plans, city management or territory scale studies, and need to print accurately, reliably and in fine detail then the SC-T5405 has been designed to meet your needs. This technical large format printer (LFP) can also produce high-quality posters, whether for schools, for retailers’ in-store signage or for high-visibility colourful posters advertising events.
Flexibility
The addition of 700ml ink cartridges means that the SC-T5405 is capable of handling a wider range of applications, including high-precision CAD and technical drawings, and GIS data. Combined with two further cartridge sizes (110ml and 350ml), this allows you to react to changing print demands quickly, and handle unforeseen requests in an instant. Also, the 4-colour pigment UltraChrome XD2 inks used are smudge and water-resistant.
Productivity
The new 700ml cartridges means you have the option to lower your TCO and reduce the amount of interventions during long print runs, meaning you pay less to print than you would with smaller cartridges. With the introduction of POP Draft Mode, you can now print A0 banners and posters in as little 36 seconds.
Peace of mind
Even occasional users can expect consistent print quality. Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints by constantly monitoring for any blockages.
Easy to use
The SC-T5405 allows users to print wirelessly from PCs, tablets and smartphones. Users can also enlarge documents by connecting (via USB) to another printer or scanner. It also features a highly intuitive 4.3-inch touchscreen.
Unobtrusive design
Due to its discreet design this floor-standing printer fits seamlessly into busy professional working environments.
If you’re an engineer or architect, or work with topography plans, city management or territory scale studies, and need to print accurately, reliably and in fine detail then the SC-T5405 has been designed to meet your needs. This technical large format printer (LFP) can also produce high-quality posters, whether for schools, for retailers’ in-store signage or for high-visibility colourful posters advertising events.
Flexibility
The addition of 700ml ink cartridges means that the SC-T5405 is capable of handling a wider range of applications, including high-precision CAD and technical drawings, and GIS data. Combined with two further cartridge sizes (110ml and 350ml), this allows you to react to changing print demands quickly, and handle unforeseen requests in an instant. Also, the 4-colour pigment UltraChrome XD2 inks used are smudge and water-resistant.
Productivity
The new 700ml cartridges means you have the option to lower your TCO and reduce the amount of interventions during long print runs, meaning you pay less to print than you would with smaller cartridges. With the introduction of POP Draft Mode, you can now print A0 banners and posters in as little 36 seconds.
Peace of mind
Even occasional users can expect consistent print quality. Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints by constantly monitoring for any blockages.
Easy to use
The SC-T5405 allows users to print wirelessly from PCs, tablets and smartphones. Users can also enlarge documents by connecting (via USB) to another printer or scanner. It also features a highly intuitive 4.3-inch touchscreen.
Unobtrusive design
Due to its discreet design this floor-standing printer fits seamlessly into busy professional working environments.
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Pigment black, Pigment cyan, Pigment yellow, Pigment magenta |
| Print cartridge volume (metric) | 700 ml |
| Colour | Yes |
| Print head nozzles | 800 nozzles black,800 nozzles per colour |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL |
| Printing | |
| Print speed (normal quality, A1) | 22 pph |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Pigment black, Pigment cyan, Pigment yellow, Pigment magenta |
| Print cartridge volume (metric) | 700 ml |
| Colour | Yes |
| Print head nozzles | 800 nozzles black,800 nozzles per colour |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL |
| Copying | |
| Copying | No |
| Scanning | |
| Scanning | No |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Print quality | |
| Printing colours | Pigment black, Pigment cyan, Pigment yellow, Pigment magenta |
| Drivers included | Yes |
| Minimum line width | 0.02 mm |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Paper handling | |
| Roll paper | Yes |
| Print margin cut-sheet | 3 x 3 x 20 x 3 |
| Media thickness | 0.05 - 0.3 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B1, B2, B3, B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Cut sheets | Yes |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Total number of input trays | 2 |
| Paper tray media types | Bond paper, Coated paper, Glossy paper, Matte paper, Photo paper, Roll, Satin paper |
| Media types | |
| Paper tray media types | Bond paper, Coated paper, Glossy paper, Matte paper, Photo paper, Roll, Satin paper |
| Media formats | |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B1, B2, B3, B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | TLS, SSL, IEE 802, SNMP, IPSec, IPv6 |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Technical details | |
| Compatible products | WorkForce DS-6500, WorkForce DS-60000 |
| Line accuracy | +/- 0,1 |
| Print margin cut-sheet | 3 x 3 x 20 x 3 |
| Direct printing | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey, White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Maximum internal memory | 1000 MB |
| Display | LCD |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 27.7 cm (10.9") |
| Sound pressure level (standby) | 32 dB |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | TLS, SSL, IEE 802, SNMP, IPSec, IPv6 |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Maximum internal memory | 1000 MB |
| Design | |
| Touchscreen | Yes |
| Product colour | Black, Grey, White |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 27.7 cm (10.9") |
| Sound emission | |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 38 W |
| Power consumption (standby) | 13 W |
| Power consumption (off) | 0.25 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Compatible operating systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1385 mm |
| Package width | 850 mm |
| Package depth | 1550 mm |
| Depth | 750 mm |
| Package height | 1116 mm |
| Height | 1060 mm |
| Package weight | 112 kg |
| Weight | 76 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 850 mm |
| Package depth | 1550 mm |
| Package height | 1116 mm |
| Package weight | 112 kg |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Touchscreen | Yes |
| Compatible products | WorkForce DS-6500, WorkForce DS-60000 |
| Line accuracy | +/- 0,1 |
| Minimum line width | 0.02 mm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Epson SureColor SC-T5405 - wireless pr...
£2,054.21
£1,711.84
|
Bestseller
Epson SureColor SC-P7500
£2,530.63
£2,108.86
|
Hot Product
HP Designjet T830 24-in Multifunction...
£2,297.50
£1,914.58
|
£2,367.23
£1,972.69
|
Popular
HP Designjet Z6 24-in PostScript Printer
£2,743.10
£2,285.92
|
New
Epson SureColor SC-P6500E
£2,513.64
£2,094.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CJ56301A1
|
C11CH12301A1
|
F9A28D
|
C11CJ54301A1
|
T8W15A
|
C11CJ48301A1
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
| USB port |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Copying |
N
|
N
|
Mono copying
|
Colour copying
|
N
|
N
|
| Scanning |
N
|
N
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
N
|
N
|
| Maximum resolution |
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
N/A
|
| Colour |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Number of print cartridges |
2 to 4
|
N/A
|
2 to 4
|
N/A
|
5 to 6
|
N/A
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
| Maximum print size |
A0 (841 x 1189 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
610 x 1897 mm
|
A0 (841 x 1189 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|