We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-T3100M-MFP (Optional stand) 240V
SKU
C11CJ36301A1
£1,328.16
£1,106.80
In stock
SureColor SC-T3100M-MFP (Optional stand) 240V
- Multi-function 24-inch technical printer: 3-in-1 solution (print, copy and scan)
- Understated ergonomic design: Discreet design to suit most environments
- Control and productivity: Epson Cloud Solution PORT
- Connectivity: Built in Wi-Fi, AirPrint, USB/LAN
- Security: Scan encrypted data files to secure locations
Category: Large Format Printers
| Ethernet LAN | Yes |
|---|---|
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Colour | Yes |
| SKU | C11CJ36301A1 |
| EAN | 8715946695501 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | SureColor |
| Product Videos |
View Video View Video |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Multi-function technical printer
The SC-T3100M is an easy to use, 3-in-1 solution (print, copy and scan) which offers convenience, straightforward maintenance, and easy media and ink replacement. The simple, unobtrusive design and small footprint enable the device to be placed seamlessly into most working environments and make it easy to transport.
Multi-functional
This 24-inch large format printer has been designed for accuracy and precision. Print and scan technical, architectural drawings, retail posters and general documents, in great detail, with ease. The SC-T3100M features an integrated 600dpi CIS scanner that accurately replicates documents (up to 2.7 metres) into different formats and sends them securely to various destinations, as well as scaling original copies .
Secure scanning
The SC-T3100M supports file data encryption: users are able to scan to file, secure mail, or secure server.
Cost effective
Epson offers two ink cartridge sizes that are designed to match customers' needs: whether a low volume, occasional user or those with higher production demands. The SC-T3100M also uses pigment-based inks for colour stability, water resistance and archival quality.
Reliable
Includes unique Nozzle Verification Technology (NVT), which helps prevent misprints, and dust prevention technology. Whether you're a regular or occasional user, each print, scan or copy will be reassuringly accurate – time after time.
Supported
The SC-T3100M is supported by the Epson Cloud Solution PORT platform. This enables users to monitor equipment across several sites, or several printers from one site, from the production floor or remotely, and achieve greater control.
The SC-T3100M is an easy to use, 3-in-1 solution (print, copy and scan) which offers convenience, straightforward maintenance, and easy media and ink replacement. The simple, unobtrusive design and small footprint enable the device to be placed seamlessly into most working environments and make it easy to transport.
Multi-functional
This 24-inch large format printer has been designed for accuracy and precision. Print and scan technical, architectural drawings, retail posters and general documents, in great detail, with ease. The SC-T3100M features an integrated 600dpi CIS scanner that accurately replicates documents (up to 2.7 metres) into different formats and sends them securely to various destinations, as well as scaling original copies .
Secure scanning
The SC-T3100M supports file data encryption: users are able to scan to file, secure mail, or secure server.
Cost effective
Epson offers two ink cartridge sizes that are designed to match customers' needs: whether a low volume, occasional user or those with higher production demands. The SC-T3100M also uses pigment-based inks for colour stability, water resistance and archival quality.
Reliable
Includes unique Nozzle Verification Technology (NVT), which helps prevent misprints, and dust prevention technology. Whether you're a regular or occasional user, each print, scan or copy will be reassuringly accurate – time after time.
Supported
The SC-T3100M is supported by the Epson Cloud Solution PORT platform. This enables users to monitor equipment across several sites, or several printers from one site, from the production floor or remotely, and achieve greater control.
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 2 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PDF, TIFF, JPEG |
| Printing | |
| Number of print cartridges | 2 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PDF, TIFF, JPEG |
| Copying | |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Accuracy | 0.2% |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder, USB |
| Maximum scan length | 2.7 m |
| Scan technology | CIS |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan width | 61 cm |
| Input & output capacity | |
| Total input capacity | 50 sheets |
| Print quality | |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Paper handling | |
| Maximum roll width | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 11.9 cm |
| Media thickness | 0.5 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4, A5 |
| Cut sheets | Yes |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Paper tray media types | Roll |
| Roll weight (rear roll) | 4.2 kg |
| Input capacity | |
| Total input capacity | 50 sheets |
| Media types | |
| Paper tray media types | Roll |
| Media formats | |
| Maximum roll width | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 11.9 cm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4, A5 |
| Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | SNMP, IPSec, POPS, FTP, WPA3, IEEE802, SSL/TLS |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details | |
| Maximum roll diameter | 11.9 cm |
| Scan technology | CIS |
| Direct printing | Yes |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | SNMP, IPSec, POPS, FTP, WPA3, IEEE802, SSL/TLS |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Weight & dimensions | |
| Width | 970 mm |
| Depth | 505 mm |
| Height | 292 mm |
| Weight | 33.4 kg |
| Packaging data | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Epson SureColor SC-T3100M-MFP (Optiona...
£1,328.16
£1,106.80
|
£1,377.55
£1,147.96
|
Hot Product
Epson SureColor SC-T5100 - Wireless Pr...
£1,483.93
£1,236.61
|
Popular
Epson SureColor T3100 - Wireless Print...
£1,122.25
£935.21
|
New
Epson SureColor P5300
£1,836.74
£1,530.62
|
Bestseller
Canon imagePROGRAF TM-340 large format...
£1,573.37
£1,311.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CJ36301A1
|
C11CF12302A1
|
C11CF12301A1
|
C11CF11302A1
|
C11CL14301A1
|
6248C003
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|
| USB port |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Copying |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Scanning |
Colour scanning
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Maximum resolution |
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
N/A
|
2400 x 1200 DPI
|
| Colour |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Number of print cartridges |
1 to 2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
4 to 5
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Bubblejet
|
| Maximum print size |
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A2 (420 x 594 mm)
|
A0 (841 x 1189 mm)
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|