We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-P6500E
SKU
C11CJ48301A1
£2,513.64
£2,094.70
In stock
SureColor SC-P6500E
- Compact and contemporary design: Fits seamlessly into most working environments. Wi-Fi connectivity.
- Versatility: 350/700ml ink cartridges,
- Impressive print speeds: Prints up to 18m{s2/hr in photo quality
- Management features: Epson Cloud Solutions PORT and Epson Device Admin
- Vibrant, high-quality images: 8-colour quality from a 6-colour printer
Category: Large Format Printers
24-inch photo printer
The SC-P6500E 6-colour, fully integrated, high productivity production printer delivers outstanding image quality for photo and poster production. The compact, contemporary design makes it an ideal fit for photo studios, retail outlets and photo labs, while secure device management ensures total control in connected working environments.
Fast and feature-rich
The 2.64-inch PrecisionCore MicroTFP printhead prints up 18m{s2/hr in photo quality. And untrained users can easily load cutsheet and posterboard from the front. It also includes Wi-Fi for connection flexibility.
Compact footprint - versatile design
The SC-P6500E's design is contemporary and compact. It fits into most working environments because of its flat and unobtrusive design.
Highly detailed prints, every time
The 6-colour UltraChrome Pro6 pigment inkset, including a new grey ink, broadens the colour gamut and provides smooth gradation and less graininess. This means the print quality is equivalent to other 8-colour printers.
Security and management features
The SC-P6500E includes enhanced IT and security features. Also, workloads can be managed more efficiently, through central management tracking applications: Epson Cloud Solutions PORT and Epson Device Admin.
The SC-P6500E 6-colour, fully integrated, high productivity production printer delivers outstanding image quality for photo and poster production. The compact, contemporary design makes it an ideal fit for photo studios, retail outlets and photo labs, while secure device management ensures total control in connected working environments.
Fast and feature-rich
The 2.64-inch PrecisionCore MicroTFP printhead prints up 18m{s2/hr in photo quality. And untrained users can easily load cutsheet and posterboard from the front. It also includes Wi-Fi for connection flexibility.
Compact footprint - versatile design
The SC-P6500E's design is contemporary and compact. It fits into most working environments because of its flat and unobtrusive design.
Highly detailed prints, every time
The 6-colour UltraChrome Pro6 pigment inkset, including a new grey ink, broadens the colour gamut and provides smooth gradation and less graininess. This means the print quality is equivalent to other 8-colour printers.
Security and management features
The SC-P6500E includes enhanced IT and security features. Also, workloads can be managed more efficiently, through central management tracking applications: Epson Cloud Solutions PORT and Epson Device Admin.
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Cyan, Grey, Magenta, Matte black, Photo black, Yellow |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL, PDF 1.7 |
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Cyan, Grey, Magenta, Matte black, Photo black, Yellow |
| Colour | Yes |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL, PDF 1.7 |
| Copying | |
| Copying | No |
| Scanning | |
| Scanning | No |
| Print quality | |
| Printing colours | Cyan, Grey, Magenta, Matte black, Photo black, Yellow |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Paper handling | |
| Maximum roll diameter | 17 cm |
| Media thickness | 0.1 - 1.5 mm |
| Maximum roll length | 91.5 m |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4, A5 |
| Cut sheets | Yes |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Paper tray media types | Cut sheet |
| Roll weight (rear roll) | 6.8 kg |
| Auto take-up reel | Yes |
| Media types | |
| Paper tray media types | Cut sheet |
| Media formats | |
| Maximum roll diameter | 17 cm |
| Maximum roll length | 91.5 m |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4, A5 |
| Borderless printing | Yes |
| Display | |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Cloud Solution PORT |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum roll diameter | 17 cm |
| Direct printing | Yes |
| Borderless printing | Yes |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Internal memory | 4096 MB |
| Display | LCD |
| Sound power level (standby) | 6.3 dB |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 4096 MB |
| Design | |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Sound emission | |
| Sound power level (standby) | 6.3 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1365 mm |
| Depth | 499 mm |
| Height | 975 mm |
| Weight | 115.2 kg |
| Features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson SureColor SC-P6500E
£2,513.64
£2,094.70
|
Bestseller
Epson SureColor SC-P7500
£2,530.63
£2,108.86
|
Recommended
Epson SureColor SC-T5405 - wireless pr...
£2,054.21
£1,711.84
|
Hot Product
HP Designjet T830 24-in Multifunction...
£2,297.50
£1,914.58
|
£2,367.23
£1,972.69
|
Popular
HP Designjet T1600 36-in Printer
£3,760.78
£3,133.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CJ48301A1
|
C11CH12301A1
|
C11CJ56301A1
|
F9A28D
|
C11CJ54301A1
|
3EK10A
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
HP
|
| USB port |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Copying |
N
|
N
|
N
|
Mono copying
|
Colour copying
|
N
|
| Scanning |
N
|
N
|
N
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
N
|
| Maximum resolution |
N/A
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
2400 x 1200 DPI
|
| Colour |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Number of print cartridges |
N/A
|
N/A
|
2 to 4
|
2 to 4
|
N/A
|
5 to 6
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Thermal Inkjet
|
| Maximum print size |
A1 (594 x 841 mm)
|
A1 (594 x 841 mm)
|
A0 (841 x 1189 mm)
|
610 x 1897 mm
|
A0 (841 x 1189 mm)
|
914 x 1219 mm
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|