We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL WXPCX internal hard drive 1.2 TB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
WXPCX
£165.36
£137.80
Out of stock
1.2TB, 10000rpm, SAS, 2.5"
Categories: Internal Hard Drives, Dell
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | WXPCX |
| EAN | 5712505738474 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your system with the 1.2 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 10,000 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
£148.43
£123.69
|
£148.43
£123.69
|
£147.13
£122.61
|
£149.74
£124.78
|
£169.10
£140.92
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
529FG
|
7J9RN
|
H8DVC
|
W347K
|
ST3600057SS
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Seagate
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|