We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL VT6KM internal solid state drive 256 GB M.2 PCI Express NVMe
SKU
VT6KM
£97.92
£81.60
In stock
256GB, M.2, PCI Express, NVMe
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SKU | VT6KM |
|---|---|
| EAN | 5715063174609 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DELL VT6KM internal solid state drive...
£97.92
£81.60
|
Bestseller
DELL 600GB SAS 10000rpm internal hard...
£128.16
£106.80
|
£123.84
£103.20
|
Popular
DELL 96G91 internal hard drive 600 GB...
£125.28
£104.40
|
£128.16
£106.80
|
£126.72
£105.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VT6KM
|
5TFDD
|
7YX58
|
96G91
|
5R6CX
|
G76RF
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Component for |
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
250GB to 300GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| SSD form factor |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|