We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL VJ7CD internal hard drive 1.8 TB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
VJ7CD
£234.36
£195.30
In stock
1.8TB SAS HDD 10000 rpm 2.5"
Categories: Internal Hard Drives, Dell
| SKU | VJ7CD |
|---|---|
| EAN | 5712505806807 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL VJ7CD internal hard drive 1.8 TB...
£234.36
£195.30
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£277.37
£231.14
|
£250.01
£208.34
|
Hot Product
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£257.76
£214.80
|
£257.47
£214.56
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£224.98
£187.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VJ7CD
|
ACLK
|
00Y2430
|
ST4000NM0033
|
00Y2503
|
WD30PURX
|
| Manufacturer |
Dell
|
IBM
|
IBM
|
Seagate
|
IBM
|
Western Digital
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD capacity |
≈ 1.5 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|