We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 43N12 internal hard drive 1.8 TB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
43N12
£455.41
£379.51
In stock
1.8TB SAS 10000 rpm 2.5"
Categories: Internal Hard Drives, Dell
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 43N12 |
| EAN | 5706998096401 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 10,000 RPM spindle speed ensures excellent performance
Increase the storage capacity of your system with the Hard Drive from Dell . Offering a rotational speed, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
- 10,000 RPM spindle speed ensures excellent performance
Increase the storage capacity of your system with the Hard Drive from Dell . Offering a rotational speed, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
£455.41
£379.51
|
Popular
DELL RF9T8 internal hard drive 1.8 TB...
£514.93
£429.11
|
Hot Product
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£376.87
£314.06
|
£399.26
£332.72
|
Recommended
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£376.87
£314.06
|
Bestseller
DELL XTH17 internal hard drive 900 GB...
£598.27
£498.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
43N12
|
RF9T8
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
XTH17
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Dell
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|