We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL SNPY7N41C/8G memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4
SKU
SNPY7N41C/8G
£182.28
£151.90
In stock
8GB DDR4 2666 MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | SNPY7N41C/8G |
| EAN | 5704174216940 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Random Access Memory (RAM) is a type of hardware that your computer uses to store information. Adding memory is one of the most cost-effective ways to improve your computer's performance.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL SNPY7N41C/8G memory module 8 GB 1...
£182.28
£151.90
|
Bestseller
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£178.38
£148.65
|
Hot Product
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16...
£182.28
£151.90
|
Recommended
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£166.66
£138.88
|
New
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£200.51
£167.09
|
£204.42
£170.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SNPY7N41C/8G
|
A7945660
|
1R8CR
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
820570-001
|
799087-361
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
HP
|
HP
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|