We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM
SKU
1R8CR
£164.05
£136.71
In stock
16GB, 2133 MHz, DDR4
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Component for | PC/server |
| Internal memory | 16 GB |
| SKU | 1R8CR |
| EAN | 5712505606087 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Random Access Memory (RAM) is a type of hardware that your computer uses to store information. Adding memory is one of the most cost-effective ways to improve your computer's performance.
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16...
£164.05
£136.71
|
Bestseller
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£161.45
£134.54
|
New
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£167.96
£139.97
|
Hot Product
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£201.82
£168.18
|
£204.42
£170.35
|
Recommended
HP 799087-971 memory module 8 GB DDR4
£203.11
£169.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1R8CR
|
A7945660
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
820570-001
|
799087-361
|
799087-971
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
N/A
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|