We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL SNP110S/512G internal solid state drive 512 GB Serial ATA
SKU
SNP110S/512G
£128.16
£106.80
In stock
512GB, SATA
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD capacity | 512 GB |
|---|---|
| Component for | Notebook |
| Interface | Serial ATA |
| SKU | SNP110S/512G |
| EAN | 5704174259848 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 512GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 512GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Laptop |
| SSD capacity | 512 GB |
| Compatible products | Inspiron 3593, Latitude 34XX, 35XX, 7370 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Laptop |
| SSD capacity | 512 GB |
| Compatible products | Inspiron 3593, Latitude 34XX, 35XX, 7370 |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Compatible products | Inspiron 3593, Latitude 34XX, 35XX, 7370 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL SNP110S/512G internal solid state...
£128.16
£106.80
|
Bestseller
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£148.43
£123.69
|
Hot Product
DELL 600GB SAS 10000rpm internal hard...
£133.92
£111.60
|
£148.43
£123.69
|
Recommended
DELL 7YX58 internal hard drive 600 GB...
£129.60
£108.00
|
£131.04
£109.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SNP110S/512G
|
529FG
|
5TFDD
|
7J9RN
|
7YX58
|
96G91
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|