We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 94XPK internal solid state drive 512 GB M.2 PCI Express NVMe
SKU
94XPK
£174.47
£145.39
In stock
512GB, PCI Express, NVMe, M.2
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | 94XPK |
| EAN | 5704174219439 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 512GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 512GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
£174.47
£145.39
|
Hot Product
DELL PW87C internal solid state drive...
£173.17
£144.31
|
£171.86
£143.22
|
Popular
DELL 3NMD4 internal solid state drive...
£174.47
£145.39
|
Recommended
DELL JPM37 internal solid state drive...
£173.17
£144.31
|
Bestseller
DELL 400-ASDQ internal solid state dri...
£194.00
£161.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
94XPK
|
PW87C
|
3WF8W
|
3NMD4
|
JPM37
|
400-ASDQ
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
200GB to 250GB
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express
|
PCI Express
|
N/A
|