We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL PW87C internal solid state drive 512 GB M.2 Serial ATA III
SKU
PW87C
£157.55
£131.29
In stock
512 GB, M.2, Serial ATA III, 6 Gbit/s
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| SKU | PW87C |
| EAN | 5704174219477 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell System with 512 GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 512 GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 512 GB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 512 GB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL PW87C internal solid state drive...
£157.55
£131.29
|
Bestseller
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£148.43
£123.69
|
£128.16
£106.80
|
Hot Product
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£148.43
£123.69
|
Popular
DELL 96G91 internal hard drive 600 GB...
£125.28
£104.40
|
£128.16
£106.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PW87C
|
529FG
|
5TFDD
|
7J9RN
|
96G91
|
5R6CX
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| SSD form factor |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|