We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1100BK Ink cartridge black, 450 pages ISO/IEC 24711 9.5ml for Brother DCP 185 C/MFC 6490 C
SKU
LC1100BK
£32.28
£26.90
In stock
The Brother LC1100BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints 450 pages.
- LC1100BK Prints 450 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother black ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC1100BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC980 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC1100VALBP
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 450.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 9.50 |
| SKU | LC1100BK |
| EAN | 4977766659680 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC1100BK ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother DCP-380 Series, Brother MFC-490 CN, Brother DCP-185 C, Brother MFC-790 Series, Brother DCP-383 C, Brother DCP-6690 CW, Brother MFC-990 CW, Brother DCP-585 CW, Brother MFC-490 CW, Brother MFC-795 CW, Brother DCP-395 CN, Brother MFC-5890 CN, Brother MFC-790 CW, Brother MFC-6490 CW, Brother MFC-5895 CW, Brother DCP-385 C, Brother DCP-387 C, Brother MFC-490 Series, Brother MFC-6690 CW, Brother DCP-J 715 W, Brother MFC-J 615 W, Brother MFC-5490 CN, Brother MFC-6890 CW, Brother MFC-6890 CDW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Weight | 47 g |
| Height | 145 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 84 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 84 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 17.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 309.6 kg |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
£32.28
£26.90
|
Hot Product
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£30.48
£25.40
|
New
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£31.20
£26.00
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£30.36
£25.30
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£43.92
£36.60
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
£26.18
£21.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC1100BK
|
2146B001
|
51604A
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
2970B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
HP
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
HP
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|