We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ExpertBook B5 B5404CMA-Q5U512 Intel Core Ultra 5 125U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Black
- No OS
- Intel Core Ultra 5 processor
- Dedicated Copilot key for more AI exploration
- Intel Graphics
- Ultrafast WiFi 6E
- Starting from 1.47 kg light
- Dual SO-DIMM 16GB DDR5
- Dual-SSD RAID 256GB capacity
| SKU | B5404CMA-Q5U512 |
|---|---|
| EAN | 4711387696897 |
| Manufacturer | Asus |
| Availability | Y |
| Product Family | ExpertBook |
| Product Series | B5 |
| PDF URLs |
View PDF |

Business excellence, anywhere you work
ASUS ExpertBook B5 is the perfect on-the-go companion for forward-thinking professionals. It’s an ultralight, AI-ready marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processors and discrete NVIDIA® graphics1, ushering in a new era of productivity — plus a taller 16:10 touchscreen2 for deeper immersion. With AI-powered features like an intelligent camera and noise cancelation plus seamless WiFi 73 and 4G connectivity4, everyday business is smarter, faster and smoother. ExpertBook B5 equips you for effective, enjoyable work — everywhere you go.

Performance on tap
ExpertBook B5 has the power to get the job done — whatever your business day brings. The latest, up to, Intel® Core™ Ultra 7 processor has AI performance on tap, while up to NVIDIA® GeForce RTX 2050 discrete graphics ensure rapid visual processing. It also packs up to 64 GB of fast DDR5 memory, with dual SO-DIMM support for easy maintenance and upgrades.

Smarter, faster, AI-powered
With the Intel Neural Processing Unit (NPU) and Copilot in Windows5 delivering unparalleled AI performance, the ExpertBook B5 series is an exceptional choice for professionals. It not only delivers amazing performance; it also offers enhanced security measures that provide robust defense against potential threats. This combination of hardware and software empowers users to navigate through their workloads with ease.

Made for life on the go
The ultralight, starting at 1.29 kg, 1.89 cm6 all-metal chassis means ExpertBook B5 is ready to travel wherever you need to go — so you can work anytime, anywhere. It also has a capacious all-day battery that won’t let you down, plus support for fast-charging technology to top up speed whenever you need.

Immersion for modern working
For professional conferencing experiences, ExpertBook B5 has two-way AI noise-canceling technology that employs sophisticated machine-learning techniques. The technology includes both an upstream function to filter noise around the speaker, and a downstream function to eliminate noise from the person at the other end of the conversation — so virtual chats feel as natural as being in the same room

Always-on connectivity
ExpertBook B5 is both 4G-enabled4 and has the latest WiFi 73 technology, ensuring faster speeds and safer connections wherever you work — and clearer conference calls with fewer interruptions.

All the ports you need
ExpertBook B5 is loaded with the latest connectivity, including two Thunderbolt™ 4 Type-C ports and HDMI 2.1, plus smart card reader and nano SIM slot options.
ASUS ExpertBook B5 is the perfect on-the-go companion for forward-thinking professionals. It’s an ultralight, AI-ready marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processors and discrete NVIDIA® graphics1, ushering in a new era of productivity — plus a taller 16:10 touchscreen2 for deeper immersion. With AI-powered features like an intelligent camera and noise cancelation plus seamless WiFi 73 and 4G connectivity4, everyday business is smarter, faster and smoother. ExpertBook B5 equips you for effective, enjoyable work — everywhere you go.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Star Black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 125U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 0.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Total processor performance up to | 21 TOPs |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| GPU performance up to | 7 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartCard slot | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| SmartCard slot | Yes |
| Performance | |
| SmartCard slot | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Technical details | |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 226.8 mm |
| Height (front) | 1.89 cm |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Weight | 1.43 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Anti-glare screen | Yes |
You may also be interested in
| Product |
£569.66
£474.72
|
Bestseller
ASUS Chromebook CX34 Flip CB3401FBA-LZ...
£483.26
£402.72
|
£523.52
£436.27
|
Recommended
ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 I...
£848.92
£707.43
|
Hot Product
ASUS Vivobook 16 M1607KA-MB053W AMD Ry...
£678.53
£565.44
|
£523.52
£436.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B5404CMA-Q5U512
|
CB3401FBA-LZ0099
|
M1502YA-NJ033W
|
CB5403CMA-QM0120
|
M1607KA-MB053W
|
X1407QA-LY003W
|
| Manufacturer |
Asus
|
Asus
|
Asus
|
Asus
|
Asus
|
Asus
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core i3
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core Ultra 5
|
AMD Ryzen AI 7
|
Snapdragon
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Blue
|
| Product type |
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
| Operating system installed |
No OS
|
ChromeOS
|
Windows 11 Home
|
ChromeOS
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
| Weight |
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|