ASUS Vivobook 16 M1607KA-MB053W AMD Ryzen AI 7 350 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue
SKU
M1607KA-MB053W
In stock
AMD Ryzen AI 7 350 (16MB Cache, 2GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200, AMD Radeon 860M, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
  • Windows 11 Home
  • AMD Ryzen AI 7 350 processor with 50 TOPS NPU performance
  • 16 GB of DDR5 memory and 1 TB PCIe 4.0 SSD storage
  • 16.0” 16:10 60 Hz IPS display with 89% screen-to-body ratio for expansive and vivid view
More Information
SKU M1607KA-MB053W
EAN 4711387866832
Manufacturer Asus
Availability Y
Product Family Vivobook
Product Series 16
PDF URLs View PDF
Smart, Streamlined, Safe
Smart, Streamlined, Safe
ASUS Vivobook 16 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy up to AMD Ryzen™ AI 7 350 processor, 16 GB1 of RAM, and up to a spacious 1 TB SSD2, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning up to 16:10 FHD IPS 60 Hz 16-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
More intelligent
More intelligent
More productive
More productive
Experience a significant upgrade in performance with increased CPU wattage, now up to 35W. Enhanced heat pipe technology and a taller fan design improve airflow, ensuring cooler and more stable operation under heavy loads.
More connectivity
More connectivity
More intuitive
More intuitive
More comfortable
More comfortable
ASUS Vivobook 16
More Intelligent, More Productive, More Secure
AI Experience
Design
Colour nameQuiet Blue
Product typeLaptop
Market positioningHome
Housing materialPlastic
Form factorClamshell
Product colourBlue
Country of originChina
Display
HD typeWUXGA
LED backlightYes
Display brightness300 cd/m²
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display diagonal40.6 cm (16")
Anti-glare screenYes
Maximum refresh rate60 Hz
RGB colour spaceNTSC
Colour gamut45%
Native aspect ratio16:10
Processor
Processor generationAMD Ryzen AI 300 Series
Processor cache typeL3
Processor cache16 MB
Processor frequency2 GHz
Processor model350
Processor boost frequency5 GHz
Processor cores8
Processor threads16
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen AI 7
Neural processor unit (NPU)
Neural processor unit (NPU)AMD Ryzen AI
Total processor performance up to66 TOPs
NPU performance up to50 TOPs
Memory
Memory form factorOn-board
Internal memory16 GB
Memory layout (slots x size)1 x 16 GB
Internal memory typeDDR5-SDRAM
Maximum internal memory32 GB
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity1 TB
SSD interfacePCI Express 4.0
Total storage capacity1 TB
Total SSDs capacity1 TB
NVMeYes
M.2 SSD size2280 (22 x 80 mm)
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon 860M
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
Audio
Audio systemSonicMaster
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Privacy cameraYes
Privacy typePrivacy shutter
Front camera HD typeFull HD
Infrared (IR) cameraYes
Windows HelloYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
BluetoothYes
Bluetooth version5.3
Antenna type2x2
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
Combo headphone/mic portYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Performance
Repairability index9.2
Keyboard
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadYes
Software
Operating system architecture64-bit
Operating system installedWindows 11 Home
Technical details
Market positioningHome
Housing materialPlastic
Form factorClamshell
Product colourBlue
Repairability index9.2
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)8471300000
Compliance certificatesREACH
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells3
Battery capacity42 Wh
Power
AC adapter power65 W
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter input voltage100 - 240 V
AC adapter output current3.25 A
AC adapter output voltage20 V
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C charging portYes
Security
Password protectionYes
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Password protection typeBIOS, User
Windows HelloYes
Certificates
Compliance certificatesREACH
Weight & dimensions
Width357 mm
Depth250.6 mm
Height (front)1.79 cm
Height (rear)1.99 cm
Weight1.89 kg
Packaging data
Package weight4.82 kg
Package width65 mm
Package height310 mm
Package depth488 mm
AC adapter includedYes
Features
Country of originChina
Supplier features
Packaging content
AC adapter includedYes
Logistics data
Other features
On-board graphics cardYes
Audio systemSonicMaster
Anti-glare screenYes
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS Vivobook 16 M1607KA-MB053W AMD Ryzen AI 7 350 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue ASUS Vivobook 16 M1607KA-MB053W AMD Ry...