Viewsonic VA VA2408-HDJ computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
VA2408-HDJ
In stock
24” IPS Full HD, 1920 x 1080, 250 cd/m², 16:9, 100 - 240 V, 16 W, 18 W, VGA, HDMI, DisplayPort, 5.2 kg
  • 99% sRGB SuperClear® IPS panel
  • 100Hz Variable Refresh Rate delivers fluid visuals
  • Height-adjustable swivel stand with pivot and tilt function
  • Eye ProTech+ for always-on eye protection
More Information
Display 24" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Office
SKU VA2408-HDJ
EAN 0766907025682
Manufacturer Viewsonic
Availability Y
Product Family VA
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Extraordinary Wide-Angle Vision
Full HD 1080p
Variable Refresh Rate Delivers Smooth, Continuous Visuals
Smooth Visuals With 100Hz Refresh Rate
With a fast 100Hz screen refresh rate, you can experience a truly fluid visual display. This results in improved viewing clarity, reduced screen stutter during fast-moving action scenes, and benefits work-related tasks, reducing eye strain and increasing productivity.
Industrial Colour Standard
Connection Flexibility
A New Angle on Workplace Ergonomics
Low Energy Consumption
Performance
Built-in cameraNo
Compatible operating systemsWindows 10/11 certified; macOS tested
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Horizontal scan range24 - 115 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Backlight typeLED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1300:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)77%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
LED backlightYes
Colour gamut standardNTSC
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Design
Market positioningOffice
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
DC-in jackYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Audio outputYes
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Technical details
Height (without stand)323 mm
Depth (without stand)44 mm
Width (without stand)542 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesErP
Compliance certificatesBSMI, CB, CE, EAC, REACH, RoHS, WEEE
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.2 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range0 - 360°
Tilt angle range-4 - 28°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle90 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)18 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)16 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Weight & dimensions
Height (without stand)323 mm
Depth (without stand)44 mm
Width (without stand)542 mm
Width (with stand)542 mm
Depth (with stand)223 mm
Height (with stand)386.2 mm
Weight (with stand)5.2 kg
Weight (without stand)3.2 kg
Package width609 mm
Package depth172 mm
Package height398 mm
Package weight6.8 kg
Weight5.2 kg
Packaging data
Package width609 mm
Package depth172 mm
Package height398 mm
Package weight6.8 kg
Quick start guideYes
Cables includedHDMI
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedHDMI
Sustainability
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesErP
Other features
Weight5.2 kg
Height (without stand)323 mm
Depth (without stand)44 mm
Width (without stand)542 mm
Power consumption (max)18 W
Logistics data
Pallet gross width120 cm
Pallet gross length100 cm
Pallet gross height2.15 m
Products per master (outer) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code8528521000
You may also be interested in
Compare Products
Product Viewsonic VA VA2408-HDJ computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Viewsonic VA VA2408-HDJ computer monit...
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black