TP-Link TL-WA1201 wireless access point 867 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
TL-WA1201
Out of stock
AC1200 Wireless Access Point, AC1200 Dual-Band Wi-Fi, Multiple Modes,
- AC1200 Dual-Band Wi-Fi – Fast Wi-Fi 5 speed in both 5 GHz and 2.4 GHz
- Flexible Deployment – Supports Passive PoE to carry electrical power and data simultaneously
- MU-MIMO Technology – Simultaneously transfers data to multiple devices for 2× faster performance
- Captive Portal – Offers a designed portal page for heightened security and marketing
Category: WLAN Access Points
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
|---|---|
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| SKU | TL-WA1201 |
| EAN | 6935364052836 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | Y |
867Mb 802.11bgn MU-MIMO WIRELESS LAN PoE ACCESS POINTComplies with 2.4GHz Draft 802.11bgn and backward compatible with IEEE 802.11g,b standards, Up to 867Mbps, Supports Access Point, Client, Universal WDS Repeater and Wireless Bridge Modes, Setup WPA Security at the push of a QSS button, Advanced MU-MIMO Technology with 4 FIxed Antennas, Supports PoE up to 30 Mtrs, Supports advanced MU-MIMO technology enhancing the throughput and coverage range Significantly, CCA improves performance and avoids channel conflicts, Up to 4 SSIDs and VLAN support, Supplied with PoE Adaptor
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Auto Wireless Distribution System (WDS) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Network | |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Transmitting power (FCC) | 30 dBm |
| Transmitting power (CE) | 20 - 23 dBm |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Virtual LAN features | Multicast VLAN |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Active PoE |
| Design | |
| Placement | Table |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Technical details | |
| WPS push button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certificates | |
| Software | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 225 mm |
| Depth | 145.5 mm |
| Height | 37 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package weight | 860 g |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package weight | 860 g |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| System requirements | |
| Sustainability | |
| Other features | |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
New
Ubiquiti NanoStation M5 150 Mbit/s Whi...
Popular
TP-Link CPE510 wireless access point 3...
Recommended
TP-Link 2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CP...
Hot Product
TP-Link Omada EAP225 wireless access p...
Bestseller
Ubiquiti NanoStation 5AC Loco 1000 Mbi...
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
NSM5
CPE510
CPE210
EAP225
Loco5AC
| Manufacturer |
Ubiquiti
TP-LINK
TP-LINK
Ubiquiti
| 5 GHz |
Y
N/A
N
Y
| 2.4 GHz |