TP-Link TL-MR100-OUTDOOR wireless router Fast Ethernet Single-band (2.4 GHz) 4G White
SKU
TL-MR100-OUTDOOR
Out of stock
4G 300 Mbps Wi-Fi Outdoor Router
- 4G LTE and Fast Wi-Fi Speed : supports LTE up to 150 Mbps and Wi-Fi up to 300 Mbps on 2.4 GHz .*
- Durable Outdoor Enclosure: Robust outdoor connectivity and reliability with IP65 weatherproof protection** and ±6kV lightning protection & ±15kV ESD protection§
- PoE/DC Power Supply: Supports 802.3af and passive PoE, enabling easy deployment
- Plug and Play: Plug in a SIM card to get instant internet access anywhere
- Simplified Setup: Easily set up and manage your network with the Tether app
Category: Wireless Routers
Dependable 4G Wi-Fi Internet Connectivity
Durable Outdoor Design for Stable Performance
Engineered for extreme environments, TL-MR100-Outdoor features IP65 waterproofing, operates from -30°C to 60°C, and 6kV lightning & 15kV ESD protection. Maintains uninterrupted connectivity in harsh weather conditions, delivering stable outdoor network performance.
Versatile Installation for Diverse Environments
PoE/DC Power Support: Simplified Outdoor Setup
Easy Setup and Management
Easy Setup and Management
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | Yes |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Mobile network generation | 4G |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,2100,2600 MHz |
| 3G standards | HSPA, HSPA+, UMTS |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| Network | |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Receiver sensitivity | 11g 54M: -74 dBm 11n HT20: -73 dBm 11n HT40: -70 dBm |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Equivalent Isotropically Radiated Power (EIRP) (@IEEE 802.11n) | 20 dBmW |
| Port triggering | Yes |
| Wireless radio | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wireless statistics | Yes |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| MAC address filtering | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| PoE injector included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certification | CE, RoHS |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 48 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 226.6 mm |
| Height | 54.7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Packaging data | |
You may also be interested in
| Product |
New
TP-Link Archer AX1500 Dual-Band Wi-Fi...
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ARCHER MR400
UF-WIFI
Archer AX10
LTE7480-M804-EUZNV1F
ARCHER AX1500
| Manufacturer |
TP-LINK
Ubiquiti
TP-LINK
ZyXEL
| WLAN data transfer rate (max) |
600Mbit/s to 900Mbit/s
300Mbit/s to 450Mbit/s
1300Mbit/s to 1750Mbit/s
300Mbit/s to 450Mbit/s
900Mbit/s to 1300Mbit/s
| Product type |
Tabletop router
Tabletop router
N/A
| 3G/4G USB modem compatibility |
Y
N
N
Y
| Antenna design |
Internal & external
Internal
N/A
| DSL WAN |
| Top Wi-Fi standard |
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi 4 (802.11n)
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi 4 (802.11n)
Wi-Fi 6 (802.11ax)
| Ethernet WAN |
| Wi-Fi band |
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Single-band (2.4 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)