TLT14SG1FR06B
In stock
Lenovo Thinkpad T14s G1
  • Consistant high quality
  • Best value
  • Tested for battle, built for life
  • 2-year Warranty
  • Renewed quality at its best
More Information
SKU TLT14SG1FR06B
EAN 5707271589481
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Choosing used or refurbished products contributes to environmental sustainability
Design
RefurbishedYes
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Product colourBlack
Display
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Processor
Processor generation10th gen Intel® Core™ i5
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache6 MB
Processor frequency1.7 GHz
Processor modeli5-10310U
Processor boost frequency4.4 GHz
Processor cores4
Processor threads8
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel® Core™ i5
Memory
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed2666 MHz
Maximum internal memory16 GB
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity256 GB
Total storage capacity256 GB
Total SSDs capacity256 GB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyIntel® UHD Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelIntel® UHD Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerIntel
Camera
Front cameraYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
BluetoothYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB Sleep-and-Charge ports1
USB Sleep-and-ChargeYes
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version1.4b
Combo headphone/mic portYes
Docking connectorYes
ExpressCard slotNo
SmartCard slotNo
Expansion slots
ExpressCard slotNo
SmartCard slotNo
Performance
Keyboard
Pointing deviceThinkPad UltraNav
Numeric keypadNo
Keyboard backlitNo
Keyboard languageFrench
Software
Operating system installedWindows 11 Pro
Technical details
Form factorClamshell
Product colourBlack
RefurbishedYes
Security
Cable lock slot typeKensington
Fingerprint readerNo
Cable lock slotYes
Smart card readerNo
Weight & dimensions
Width329 mm
Depth226.2 mm
Height16.7 mm
Weight1.35 kg
Other features
On-board graphics cardYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Teqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i5 i5-10310U Laptop 35.6 cm (14") 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro French Black Teqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO 5650U Laptop 33.8 cm (13.3") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro UK English Black
Hot Product
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ry...
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1235U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Inte...
Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 Hybrid (2-in-1) 25.6 cm (10.1") Touchscreen HD 4 GB DDR3-SDRAM 64 GB eMMC Windows 10 Home Silver Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 H...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home UK English Black Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...