TLT14SG1RMX06B
In stock
Lenovo Thinkpad T14s G1
  • Consistant high quality
  • Best value
  • Tested for battle, built for life
  • 2-year Warranty
  • Renewed quality at its best
More Information
SKU TLT14SG1RMX06B
EAN 5707271588910
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Choosing used or refurbished products contributes to environmental sustainability
Display
HD typeFull HD
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Processor
Processor generationAMD Ryzen 4000 Series
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache8 MB
Processor frequency2.1 GHz
Processor model4650U
Processor boost frequency4 GHz
Processor cores6
Processor threads8
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen™ 5 PRO
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed2666 MHz
Number of SSDs installed1
SSD capacity256 GB
Total storage capacity256 GB
Total SSDs capacity256 GB
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates100,1000 Mbit/s
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Weight & dimensions
Width329 mm
Depth227 mm
Height18.9 mm
Weight1.46 kg
Compare Products
Product Teqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 AMD Ryzen™ 5 PRO 4650U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Nordic Black Teqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 AMD R...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO 5650U Laptop 33.8 cm (13.3") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ry...
Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 Hybrid (2-in-1) 25.6 cm (10.1") Touchscreen HD 4 GB DDR3-SDRAM 64 GB eMMC Windows 10 Home Silver Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 H...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home UK English Black
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo V14 G4 IRU Intel® Core™ i5 i5-13420H Laptop 35.6 cm (14") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro English Black
Hot Product
Lenovo V14 G4 IRU Intel® Core™ i5 i5-1...
Lenovo V15 G4 IRU Intel® Core™ i5 i5-1335U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo V15 G4 IRU Intel® Core™ i5 i5-1...