TLT14G2GB06P
In stock
Lenovo Thinkpad T14 G2
More Information
SKU TLT14G2GB06P
EAN 5707271587845
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Native aspect ratio16:9
Processor
Processor generation11th gen Intel® Core™ i5
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache8 MB
Processor modeli5-1145G7
Processor boost frequency4.4 GHz
Processor cores4
Processor threads8
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel® Core™ i5
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed3200 MHz
Number of SSDs installed1
SSD capacity256 GB
SSD interfacePCI Express
Card reader integratedYes
Total storage capacity256 GB
Total SSDs capacity256 GB
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyIntel Iris Xe Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelIntel Iris Xe Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerIntel
Audio
Audio systemDolby Audio
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Front camera HD typeHD
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
Keyboard
Pointing deviceThinkPad UltraNav
Numeric keypadNo
Keyboard backlitNo
Keyboard languageUK English
Product colourBlack
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Battery capacity50 Wh
Security
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Fingerprint readerNo
Smart card readerNo
Sustainability
Total carbon footprint (kg of CO2e)11.1
Weight & dimensions
Width329 mm
Depth227 mm
Height17.9 mm
Weight1.53 kg
Carbon footprint
Other features
On-board graphics cardYes
Audio systemDolby Audio
You may also be interested in
Compare Products
Product Teqcycle Lenovo Thinkpad T14 G2 Intel® Core™ i5 i5-1145G7 Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black Teqcycle Lenovo Thinkpad T14 G2 Intel®...
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1235U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black
Hot Product
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Inte...
Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 Hybrid (2-in-1) 25.6 cm (10.1") Touchscreen HD 4 GB DDR3-SDRAM 64 GB eMMC Windows 10 Home Silver Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 H...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1335U Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 (Intel) Inte...