TLT14G1RMX08P
In stock
Lenovo ThinkPad T14 G1 R5 Pro
  • Premium quality makes the difference
  • Locally renewed quality devices.
  • Tested for battle, built for life
  • 3-year Warranty
  • Renewed quality when at its best
More Information
SKU TLT14G1RMX08P
EAN 5707271595246
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Design
RefurbishedYes
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Product colourBlack
Original brand nameLenovo
Display
HD typeFull HD
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Native aspect ratio16:9
Processor
Processor generationAMD Ryzen PRO 4000 Series
Processor cache typeL3
Processor cache8 MB
Processor frequency2.1 GHz
Processor model4650U
Processor boost frequency4 GHz
Processor cores6
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen™ 5 PRO
Memory
Memory form factorSO-DIMM
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed2666 MHz
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity512 GB
Total storage capacity512 GB
Total SSDs capacity512 GB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
Camera
Front cameraYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Ethernet LANYes
BluetoothYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version1.4b
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Combo headphone/mic portYes
Docking connectorYes
SmartCard slotNo
Expansion slots
SmartCard slotNo
Performance
Keyboard
Numeric keypadNo
Keyboard backlitNo
Keyboard languageNordic
Software
Operating system architecture64-bit
Operating system installedWindows 11 Pro
Technical details
Form factorClamshell
Product colourBlack
RefurbishedYes
Security
Fingerprint readerNo
Smart card readerNo
Weight & dimensions
Width329 mm
Depth227 mm
Height17.9 mm
Weight1.49 kg
Other features
On-board graphics cardYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Teqcycle Lenovo ThinkPad T14 G1 R5 Pro AMD Ryzen™ 5 PRO 4650U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Nordic Black Teqcycle Lenovo ThinkPad T14 G1 R5 Pro...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO 5650U Laptop 33.8 cm (13.3") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro UK English Black
Hot Product
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ry...
Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 Hybrid (2-in-1) 25.6 cm (10.1") Touchscreen HD 4 GB DDR3-SDRAM 64 GB eMMC Windows 10 Home Silver Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 H...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home UK English Black Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1335U Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 (Intel) Inte...