TLT14G1MX22P
In stock
Lenovo Thinkpad T14 G1
  • Premium quality makes the difference
  • Locally renewed quality devices.
  • Tested for battle, built for life
  • 3-year Warranty
  • Renewed quality when at its best
More Information
SKU TLT14G1MX22P
EAN 5707271565430
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Design
RefurbishedYes
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Product colourBlack
Display
HD typeFull HD
Panel typeIPS
LED backlightYes
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Native aspect ratio16:9
Processor
Processor generation10th gen Intel® Core™ i7
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache8 MB
Processor frequency1.8 GHz
Processor modeli7-10510U
Processor boost frequency4.9 GHz
Processor cores4
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel® Core™ i7
Memory
Memory form factorSO-DIMM
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
Memory clock speed2666 MHz
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity256 GB
SSD interfacePCI Express
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Total storage capacity256 GB
Total SSDs capacity256 GB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyIntel® UHD Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelIntel® UHD Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerIntel
Audio
Audio systemDolby Audio
Number of built-in speakers2
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Privacy cameraYes
Privacy typePrivacy shutter
Front camera HD typeHD
Infrared (IR) cameraYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
WLAN controller modelIntel Wi-Fi 6 AX201
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Antenna type2x2
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version1.4b
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Combo headphone/mic portYes
Docking connectorYes
SmartCard slotNo
Expansion slots
SmartCard slotNo
Performance
Keyboard
Pointing deviceThinkPad UltraNav
Numeric keypadNo
Spill-resistant keyboardYes
Keyboard backlitNo
Keyboard languageNordic
Software
Operating system architecture64-bit
Operating system installedWindows 11 Pro
Technical details
Form factorClamshell
Product colourBlack
RefurbishedYes
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Battery capacity50 Wh
Power
AC adapter power65 W
Security
Fingerprint readerNo
Smart card readerNo
Sustainability
Total carbon footprint (kg of CO2e)11.1
Weight & dimensions
Width329 mm
Depth227 mm
Height17.9 mm
Weight1.49 kg
Carbon footprint
Other features
On-board graphics cardYes
Audio systemDolby Audio
You may also be interested in
Compare Products
Product Teqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i7 i7-10510U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Nordic Black Teqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel®...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO 5650U Laptop 33.8 cm (13.3") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro UK English Black
Hot Product
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ry...
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1235U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Inte...
Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 Hybrid (2-in-1) 25.6 cm (10.1") Touchscreen HD 4 GB DDR3-SDRAM 64 GB eMMC Windows 10 Home Silver Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 H...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...