US1GC30SFP
In stock
StarTech.com USB-C to Fiber Optic Converter - Open SFP
Category: Networking Cards
Connect to a GbE network through your laptop’s USB-C port using the Gigabit SFP of your choice
A flexible solution with an open SFP slot
Secure fiber-to-the-desk connectivity
Easy portability
Compact and portable, this USB-C to fiber-optic converter is powered directly from the USB port.
Plug and play
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The US1GC30SFP is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Easy portability
Plug and play
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Interface | Fiber |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Network | |
| VLAN tagging | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3z |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.195 m |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Housing material | Plastic |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Indication | |
| System requirements | |
|---|---|
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 104 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 104 g |
| Performance | |
| Cable length | 0.195 m |
| Other features | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Housing material | Plastic |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 605 mm |
| Master (outer) case height | 395 mm |