38C29-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • Precision Fit for 38" Ultrawide Display: Custom-designed for Dell U3824DW (21 by 9), measuring 35.2x14.8in (89.4x37.6cm); Easy installation with included adhesive strips (choose glossy or matte side) and optional mounting tabs for lower bezel attachment
More Information
SKU 38C29-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030912525
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect sensitive information by keeping on-screen data private
Prevent Visual Eavesdropping
Double-Sided Filter
Hassle-Free Installation
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size96.5 cm (38")
Aspect ratio21:9
Suitable forMonitor
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forMonitor
Product colourTransparent
Features
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio21:9
CompatibilityU3824DW
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityDell
Ergonomics
CompatibilityU3824DW
Weight & dimensions
Depth0.3 mm
Width893.9 mm
Height376.5 mm
Package height5 mm
Package depth450 mm
Package width952 mm
Package weight700 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth450 mm
Package width952 mm
Package weight700 g
Display
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width986 mm
Master (outer) case length483 mm
Master (outer) case height140 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 34” Curved Monitors 21:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 27” (16:9)
Bestseller
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 24” (16:9)
Hot Product
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 24” (16:10)
New
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ultrawide Display - 21:9 Widescreen - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Protector - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo...