PRIVACY-SCREEN-238M
In stock
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 23.8" Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen -Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVACY-SCREEN-238M)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 23.8 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PRIVACY-SCREEN-238M
EAN 0065030894210
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 23.8 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Protect Your Privacy
Blue Light Reduction
Antimicrobial Protection
The Choice of IT Pros Since 1985
The StarTech.com Advantage
Technical details
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size60.5 cm (23.8")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesCE, RoHS
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack, Transparent
Features
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth527 mm
Width2 mm
Weight98 g
Height297 mm
Package height5 mm
Package depth375 mm
Package width611 mm
Package weight430 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth375 mm
Package width611 mm
Package weight430 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width640 mm
Master (outer) case length395 mm
Master (outer) case height140 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 23.8" Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen -Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo...