PRIVSCNLT15
In stock
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNLT15)
  • FULLY COMPATIBLE: Universal fit and won't interfere with top-mounted webcams on 15" 16:9 notebooks like Dell Precision M3800, Acer Aspire 5733, and HP EliteBook 840 G5 among other top brands
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15 "
SKU PRIVSCNLT15
EAN 0065030886741
View PDF
Notebook Privacy Filter| Blue Light Reduction | Matte or Glossy | 2-Year Warranty
Easy Magnetic Installation
Technical details
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size38.1 cm (15")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesRoHS
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Storage folderYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Protection featuresScratch-resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth213 mm
Width355 mm
Weight52 g
Height10 mm
Package height30 mm
Package depth383 mm
Package width259 mm
Package weight214 g
Packaging data
Package height30 mm
Package depth383 mm
Package width259 mm
Package weight214 g
Other features
Product colourTransparent
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Logistics data
Master (outer) case width300 mm
Master (outer) case length410 mm
Master (outer) case height300 mm
Products per master (outer) case50 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for...
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...