124SL-PRIVACY-SCREEN
In stock
StarTech.com 4-Way 12.4in Surface Laptop Go 1/2/3 Privacy Screen Filter, Portrait/Landscape, Touch-Enabled, +/- 30° View
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for 12.4" Surface Laptop Go featuring Micro-louver technology that obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Keep confidential data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
More Information
Suitable for Tablet
Maximum screen size 12.4 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 124SL-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030910347
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of a Surface Laptop Go screen
4-Way Privacy and Touch Support
Installation
The screen protector is compatible with the 12.4" Surface Laptop Go 1, 2, and 3 models and features a precise fit that does not interfere with the display, camera, or speakers. The included installation kit and step-by-step instructions allow for a one-time application to the computer screen.
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size31.5 cm (12.4")
Aspect ratio3:2
Suitable forTablet
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
MaterialPlastic
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape & portrait
Installation typeAdhesive strip
Cleaning clothYes
Surface finishMatt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio3:2
CompatibilitySurface Laptop Go 1/2/3
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityMicrosoft
Ergonomics
Weight & dimensions
Weight100 g
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight178 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight178 g
Display
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width430 mm
Master (outer) case length270 mm
Master (outer) case height150 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 4-Way 12.4in Surface Laptop Go 1/2/3 Privacy Screen Filter, Portrait/Landscape, Touch-Enabled, +/- 30 Deg. View, Blue Light Reduction, Matte Finish StarTech.com 4-Way 12.4in Surface Lapt...
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1")