23669-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • ENSURING THE RIGHT FIT: Designed to fit computer widescreen monitors with 23.6"" screens and 16:9 aspect ratio; Dimensions of 20.5x11.5 in (522x294 mm); Measurement guide available for detailed measurement steps and alternative sizes
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 23.6 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 23669-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030900614
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
Monitor privacy screen features a universal design compatible with 23.6" 16:9 aspect ratio monitors. The anti-glare design provides visual comfort while reducing the adverse effects of blue light emitted from the display. Reversible design allows you to quickly adjust to different light conditions throughout the day.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size59.9 cm (23.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Features
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Light transmission60%
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth522 mm
Width294 mm
Weight111 g
Height0.4 mm
Package height2 mm
Package depth340 mm
Package width560 mm
Package weight380 g
Packaging data
Package height2 mm
Package depth340 mm
Package width560 mm
Package weight380 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width590 mm
Master (outer) case length380 mm
Master (outer) case height170 mm