15MAM-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your MacBook Air (15", 2023/2024) screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • HASSLE-FREE APPLICATION: Simply attach this reversible privacy screen protector on the 15" MacBook Air computer using the slim built-in magnetic strips; Included protective sleeve to stow away/protect the privacy screen from damage when not in use
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 15MAM-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030906517
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your 15in MacBook Air 2023 & 2024 screen
Prevent visual eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 15” MacBook Air 2023 M2 & MacBook Air 2024 M3 screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Fingerprint resistantYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
CompatibilityMacBook Air 2023
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityApple
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Maximum screen size38.1 cm (15")
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Product colourBlack
Ergonomics
CompatibilityMacBook Air 2023
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width336 mm
Weight50 g
Height220 mm
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight205 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight205 g
Display
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width430 mm
Master (outer) case length270 mm
Master (outer) case height150 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...