156L-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • ENSURING THE RIGHT FIT: Designed to fit laptops with widescreen 15.6"" displays and 16:9 aspect ratio; Dimensions of 13.5x7.6 in (345x194 mm); Measurement guide available for detailed measurement steps and alternative sizes
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15.6 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 156L-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030900454
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer screen.
Laptop privacy screen features a universal design compatible with 15.6" 16:9 aspect ratio displays. The anti-glare design provides visual comfort while reducing the adverse effects of blue light emitted from the screen. Reversible design allows you to quickly adjust to different light conditions throughout the day.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth194 mm
Width345 mm
Weight36 g
Height0.4 mm
Package height2 mm
Package depth245 mm
Package width385 mm
Package weight174 g
Packaging data
Package height2 mm
Package depth245 mm
Package width385 mm
Package weight174 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width440 mm
Master (outer) case length280 mm
Master (outer) case height290 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...