14L-PRIVACY-SCREEN
In stock
StarTech.com 14in Laptop Privacy Screen - Anti-Glare Privacy Filter for Widescreen (16:9) Displays - Laptop Monitor Screen Protector w/ 51% Blue Light Reduction - Matte/Glossy (14L-PRIVACY-SCREEN)
  • FOR 14"" LAPTOPS: Designed to fit 14"" notebooks with widescreen (16:9) displays; Dimensions: 12.2x6.8in (31,0x17,5cm); Filter won't interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 14 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 14L-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030899246
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your screen.
This laptop privacy screen features a universal design, compatible with 14" laptops with a 16:9 aspect ratio.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle60°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size35.6 cm (14")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Screen size HxW175 x 310 mm
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW175 x 310 mm
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Ergonomics
Screen size HxW175 x 310 mm
Weight & dimensions
Depth175 mm
Width310 mm
Weight98 g
Height0.5 mm
Package height5 mm
Package depth260 mm
Package width385 mm
Package weight160 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth260 mm
Package width385 mm
Package weight160 g
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length210 mm
Master (outer) case height270 mm
Products per master (outer) case50 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 14in Laptop Privacy Screen - Anti-Glare Privacy Filter for Widescreen (16:9) Displays - Laptop Monitor Screen Protector with 51% Blue Light Reduction - Reversible Matte/Glossy Sides
Bestseller
StarTech.com 14in Laptop Privacy Scree...
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...