14M21-PRIVACY-SCREEN
In stock
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen blacks-out a 14"" MacBook Pro 2021/2023 screen using a microlouver technology that darkens the view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep data private and prevent visual eavesdropping
- HASSLE-FREE APPLICATION: Install the privacy screen protector on a 14"" MacBook Pro computer, using the included transparent and residue-free adhesive strips; For additional adhesive strips consider part MON-PRIVACY-SCREEN-K (sold separately)
Category: Display Privacy Filters
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your 14" MacBook Pro screen
This laptop privacy screen is compatible with the 2021 and 2023 14" MacBook Pro laptops.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Storage folder | Yes |
| Installation type | Adhesive strip |
| Cleaning cloth | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Light transmission | 60% |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Compatibility | MacBook Pro 21/23 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Light transmission | 60% |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Plastic |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.4 mm |
| Width | 308 mm |
| Weight | 45 g |
| Height | 202 mm |
| Package height | 2 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 385 mm |
| Package weight | 170 g |
| Packaging data | |
| Package height | 2 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 385 mm |
| Package weight | 170 g |
| Display | |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 170 mm |