14G-PRIVACY-SCREEN
In stock
- FOR 14"" LAPTOPS: Designed to fit 14-inch notebooks with widescreen 16:9 displays; Privacy filter dimensions: 12.2x6.8in (31x17.4cm); Filter does not interfere with top-mounted webcams, sensors, or closing the lid
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 14G-PRIVACY-SCREEN |
| EAN | 0065030901970 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your laptop screen
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Gold-to-Black |
| Storage folder | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Light transmission | 60% |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Light transmission | 60% |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Plastic |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Plastic |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 174 mm |
| Width | 310 mm |
| Weight | 100 g |
| Package height | 6 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 390 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package height | 6 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 390 mm |
| Package weight | 160 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |