14L61-PRIVACY-SCREEN
In stock
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a Micro-louver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with a 14" 16:10 display; Dimensions: 11.9x7.4in (301x188mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 14L61-PRIVACY-SCREEN |
| EAN | 0065030909013 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with a 14-inch 16:10 display.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Up and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Prevent visual eavesdropping
Flip-Up and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
| Technical details | |
|---|---|
| Light transmission | 60% |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Plastic |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Storage folder | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip + Slide mount tab |
| Cleaning cloth | Yes |
| Light transmission | 60% |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.5 mm |
| Width | 301 mm |
| Weight | 100 g |
| Height | 188 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 390 mm |
| Package weight | 178 g |
| Packaging data | |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 390 mm |
| Package weight | 178 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 270 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |