14LT6-PRIVACY-SCREEN
In stock
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 12x7.7in (307x197mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 14LT6-PRIVACY-SCREEN |
| EAN | 0065030908979 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Prevent visual eavesdropping
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
| Light transmission | 60% |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Storage folder | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Cleaning cloth | Yes |
| Light transmission | 60% |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.4 mm |
| Width | 345 mm |
| Weight | 36 g |
| Height | 194 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 389 mm |
| Package weight | 212 g |
| Packaging data | |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 389 mm |
| Package weight | 212 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 276 mm |
| Master (outer) case height | 153 mm |