LH86WEFWLGCXEN
In stock
Samsung WE86FX, 2.18 m (86"), 350 cd/m², 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, ADS, 1200:1
  • OS-Free with Plug and Play
  • Dedicated annotation button
  • Up to 40 simultaneous touchpoints
More Information
SKU LH86WEFWLGCXEN
EAN 8806097652946
Manufacturer Samsung
Availability Y
Samsung WE86FX. Display diagonal: 2.18 m (86"), Display brightness: 350 cd/m², Display resolution: 3840 x 2160 pixels. User memory: 32 GB. Interface: HDMI, USB connector type: USB Type-A, USB Type-C. Product colour: Grey, Panel mounting interface: 800 x 600 mm, Certification: IEC 62368-1 Edtion 3&IEC 60950-1 UL62368-1 edition 3 GB4943.1-2022 PSB+ IEC 62368-1 NOM-019 K.... Operating hours (hours/days): 12/7
Display
Display diagonal2.18 m (86")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
TechnologyInfrared (IR)
Touchscreen typeInfrared
Number of simultaneous touchpoints40
Panel typeADS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.493 x 0.493 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness350 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Maximum refresh rate60 Hz
Pixel frequency (max)77 MHz
Features
Display diagonal2.18 m (86")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
TechnologyInfrared (IR)
Touchscreen typeInfrared
Panel typeADS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.493 x 0.493 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Maximum refresh rate60 Hz
Product colourGrey
Computer system
User memory32 GB
Ports & interfaces
InterfaceHDMI
USB 2.0 ports quantity1
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-C
HDMI ports quantity3
HDCPYes
RS-232 ports1
USB Type-C ports quantity2
HDMI version2.0
HDCP version2.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
Line-inYes
Line-outYes
OPS slot1
Ergonomics
Product colourGrey
VESA mountingYes
Panel mounting interface800 x 600 mm
Performance
Operating hours (hours/days)12/7
Power
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)400 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (sleep)0.5 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Pixel pitch0.493 x 0.493 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Compliance certificatesVCCI
Weight & dimensions
Width1957 mm
Depth98 mm
Height1160 mm
Weight49.5 kg
Packaging data
Package width2110 mm
Package depth185 mm
Package height1291 mm
Package weight62 kg
Projector
Sustainability
Compliance certificatesVCCI
Memory
User memory32 GB
Certificates
Colour
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung WE86FX interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey HDMI
New
Samsung WE86FX interactive whiteboard...
Samsung WM75B interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White
Hot Product
Samsung WM75B interactive whiteboard 1...
Samsung WM85B interactive whiteboard 2.16 m (85") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White Samsung WM85B interactive whiteboard 2...
Samsung WA75C interactive whiteboard 190.5 cm (75") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black