LH75WACWLGCXEN
In stock
75", 4K UHD (3840 x 2160), 3 x HDMI, 5 x USB, 2 x RJ45, WiFi, Bluetooth, Android 11, 45.5 kg
  • Better interaction with best-in-class multi-touch for education
  • Boost learning with built-in Android OS
  • Powerful screen sharing, smart, wireless sharing from multiple devices
  • Create more engaging lessons with the built in intelligent Apps
More Information
Display diagonal 75 "
SKU LH75WACWLGCXEN
EAN 8806094981919
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family WAC series
Unlimited learning possibilities
Boost learning with familiar UX
Android OS
Display multiple screens at once
Easy Multitasking
Smart, wireless sharing from multiple devices
Powerful Screen Sharing
Create more engaging lessons with intelligent apps
intelligent App for class
Better interaction with best-in-class multi-touch
Multi touch for up to 40
Switch pens without changing settings
Dual pen
Lessons start quickly with USB-C
3-in-1 USB-C port
Connectivity is enhanced with 3-in-1 USB-C connectivity, enabling screen mirroring, touch control and external device charging(max. 65W). Educators can simply connect to the USB Type-C port, allowing them to deliver interactive and engaging lessons without any hassle.
Accessible content for any class size
HDMI Out connection
Display
Display diagonal190.5 cm (75")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
TechnologyInfrared (IR)
Touchscreen typeInfrared
Panel typeADS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch429.6 x 429.6 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Display brightness400 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Anti-glare screenYes
Features
Display diagonal190.5 cm (75")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
TechnologyInfrared (IR)
Touchscreen typeInfrared
Panel typeADS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch429.6 x 429.6 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%