LS32B800PXPXEN
In stock
Samsung S80PB, 81.3 cm (32"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 5 ms, Black
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Professional
SKU LS32B800PXPXEN
EAN 8806094926361
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family ViewFinity
Product Series S8
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Samsung S80PB. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut98%
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Supported video modes2160p
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 600
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Windows operating systems supportedWindows 10
Flicker-free technologyYes
Smart modesCinema, Custom, Dynamic, Energy saving, Standard
Adaptive pictureYes
Management features
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Network
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Ethernet LANYes
Multimedia
Design
Market positioningProfessional
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
AC (power) inYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
HDCP version2.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Technical details
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.3 mm
Width (without stand)716.1 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR, TCO
Power supply typeInternal
Game modeYes
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)7.5 kg
TouchscreenNo
Software
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
Pivot angle-2 - 92°
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)210 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)33.2 W
Annual energy consumption46 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours71 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1414381
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.3 mm
Width (without stand)716.1 mm
Width (with stand)716.1 mm
Depth (with stand)211.4 mm
Height (with stand)580.4 mm
Weight (with stand)7.5 kg
Weight (without stand)5.2 kg
Package width800 mm
Package depth511 mm
Package height171 mm
Package weight9.5 kg
Packaging data
Package width800 mm
Package depth511 mm
Package height171 mm
Package weight9.5 kg
Stand includedYes
Cables includedHDMI, USB
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI, USB
Installation CDYes
Sustainability
Sustainability complianceYes
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Factory tunningYes
Eco Saving PlusYes
Eco Light SensorYes
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.3 mm
Width (without stand)716.1 mm
Power consumption (max)210 W
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S80PB computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
New
Samsung S80PB computer monitor 81.3 cm...
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...