LS27D800EAUXEN
In stock
Samsung S80D, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LCD, 5 ms, Black
More Information
Display 27" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Professional
SKU LS27D800EAUXEN
EAN 8806095541853
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family ViewFinity
Product Series S8
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Samsung S80D. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD type4K Ultra HD
Viewing angle, vertical178°
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardsRGB
NVIDIA G-SYNCNo
Windows operating systems supportedWindows 11
Flicker-free technologyYes
Adaptive pictureYes
Management features
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)90 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)25 W
Annual energy consumption37 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours39 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1963592
Design
Market positioningProfessional
Feet colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-A
USB Type-A downstream ports quantity3
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
AC (power) inYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)41.6 mm
Width (without stand)612.9 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesTCO
Power supply typeInternal
Active display area (W x H)596.736 x 335.664 mm
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)6.1 kg
TouchscreenNo
Software
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)41.6 mm
Width (without stand)612.9 mm
Width (with stand)612.9 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)556.6 mm
Weight (with stand)6.1 kg
Weight (without stand)3.7 kg
Package width687 mm
Package depth510 mm
Package height160 mm
Package weight7.9 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width687 mm
Package depth510 mm
Package height160 mm
Package weight7.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeHAS stand
Sustainability
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesTCO
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)41.6 mm
Width (without stand)612.9 mm
Power consumption (max)90 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S80D computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
New
Samsung S80D computer monitor 68.6 cm...
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black DELL P2419H computer monitor 61 cm (24...
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...