LS32D600UAUXEN
In stock
Samsung S60UD, 81.3 cm (32"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LCD, 5 ms, Black
More Information
Display 32" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Professional
SKU LS32D600UAUXEN
EAN 8806095524689
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family ViewFinity
Product Series S6
PDF URLs View PDF
View PDF
Samsung S60UD. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.8 cm
Viewable size, vertical39.3 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Fast chargingYes
Fast charging technologyPower Delivery
Brand specific technologiesEye Saver
Adaptive pictureYes
Daisy chainYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)160 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)26 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours39 kWh
Design
Market positioningProfessional
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Charging port typeUSB Type-C
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
DisplayPort out quantity1
DisplayPort out version1.4
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)713.9 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesTCO
Compliance certificatesTÜV mark
Power supply typeInternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)7.2 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-92 - 92°
Tilt angle range-5 - 25°
PivotYes
Pivot angle-30 - 30°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)713.9 mm
Width (with stand)713.9 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)585 mm
Weight (with stand)7.2 kg
Weight (without stand)4.7 kg
Package width798 mm
Package depth546 mm
Package height160 mm
Package weight9.2 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width798 mm
Package depth546 mm
Package height160 mm
Package weight9.2 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, USB Type-C
Stand typeHAS stand
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows 11
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Daisy chainYes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)713.9 mm
Power consumption (max)160 W
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S60UD computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
New
Samsung S60UD computer monitor 81.3 cm...
Philips V Line Full HD LCD monitor 273V7QDSB/00 Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Hot Product
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24...
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...