LS27BG400EUXXU
In stock
27" G40B 240Hz Odyssey Gaming Monitor
  • Screen: 1920x1080 resolution, IPS panel
  • Technology: 240Hz Refresh Rate, 1ms GTG response time
  • Connections: HDMI, Display Port, Headphone
  • Great for: Serious Gaming, productivity & Streaming
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU LS27BG400EUXXU
EAN 8806094347227
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Boost your reality
Boost your reality
FHD resolution & IPS panel
React in real time
React in real time
240 refresh rate & 1ms GTG response time
Speed through scenes. 240Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms GTG response time and blur-free frames.
Focus without ever breaking flow
Nvidia G-Sync compatible
Reveal the game's hidden sides
Ultrawide Game View
Connect automatically, in an instant
Auto Source Switch+
See your game your way
See your game your way
Ergonomic Stand
FHD resolution & IPS panel
Nvidia G-Sync compatible
Reveal the game's hidden sides
Ultrawide Game View
Auto Source Switch+
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate240 Hz
Display brightness (min)320 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardsRGB
Refresh rate optimizorYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesSports, Dynamic, Cinema, Custom, FPS, RPG, RTS
Fast chargingNo
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView
Low input lagYes
Dial pointYes
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Adaptive pictureYes
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)48 W
Power consumption (average)31 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)21 W
Annual energy consumption31 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows 10
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
DVI portNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio inputNo
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
DisplayPort outputNo
Technical details
Height (without stand)376.6 mm
Depth (without stand)85.4 mm
Width (without stand)614.7 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotNo
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period3 year(s)
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-3 - 22°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)376.6 mm
Depth (without stand)85.4 mm
Width (without stand)614.7 mm
Width (with stand)614.7 mm
Depth (with stand)244.8 mm
Height (with stand)571.1 mm
Weight (with stand)5.3 kg
Weight (without stand)3.6 kg
Package width685 mm
Package depth469 mm
Package height168 mm
Package weight7 kg
Packaging data
Package width685 mm
Package depth469 mm
Package height168 mm
Package weight7 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Other features
CertificationWindows 10
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
Dial pointYes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Wireless displayNo
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Eco Light SensorYes
Height (without stand)376.6 mm
Depth (without stand)85.4 mm
Width (without stand)614.7 mm
Power consumption (max)48 W
Certificates
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS27BG400EU computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black